STERYLNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Dobry kosmetyk to taki, który nawilża, odmładza i regeneruje. Ale czy to wszystko? Teraz szczególnie ważne są jego sterylność i bezpieczeństwo stosowania. O czym pamiętać podczas korzystania, aby krem zachował czysty skład, i jak stosować go prawidłowo w czasie pandemii?

CZY WIESZ, ŻE…


Czy wiesz, że zanim krem trafi na półkę perfumerii, musi zaliczyć niezwykle restrykcyjne testy na obecność drobnoustrojów? Chodzi o jego mikrobiologiczną czystość. Mówiąc krótko, nie może być mowy o obecności w kosmetyku drobnoustrojów, grzybów czy pleśni. Dlatego już na etapie produkcji i pakowania słoiczków zachowywane są specjalne warunki. Do momentu otwarcia wieczka kremu jego zawartość jest mikrobiologicznie czysta.

Co się jednak dzieje, kiedy odkręcasz ulubiony produkt do pielęgnacji twarzy lub ciała? Otóż kosmetyk nadal jest czysty i bezpieczny w użyciu, ale teraz wszystko zależy od Ciebie. Pamiętaj więc o kilku zasadach bezpieczeństwa i środkach ostrożności, których warto przestrzegać teraz, w czasie pandemii COVID-19.

30 SEKUND DLA DŁONI

Wystarczy jedno dotknięcie klamki, poręczy czy monety, by na naszych dłoni


ach w sekundę pojawiło się nawet 10 tysięcy komórek bakterii i innych drobnoustrojów. Oczyścić je może tylko dokładne mycie, które powinno trwać przynajmniej 30 sekund. Przeliczając to na muzykę, można w tym czasie odśpiewać Sto lat albo refren którejkolwiek ulubionej piosenki. Dopiero po myciu (lub wmasowaniu żelu antybakteryjnego) można odkręcić słoiczek z kremem.

SZPATUŁKA TO PODSTAWA


Kolejna zasada: zwracaj uwagę na opakowanie kosmetyków. Jeśli możesz, wybieraj takie kremy do pielęgnacji, które można aplikować za pomocą szpatułki. I nie zapomnij jej umyć zaraz po każdym nałożeniu kosmetyku!

Jeśli natomiast szukasz innego higienicznego kosmetyku, wybieraj opakowania z pompką typu airless, z pipetą czy jednorazowego użytku. Inaczej ma się sprawa aplikowania makijażu. Tu konieczne jest wykorzystanie akcesoriów typu pędzle lub gąbki, więc pamiętaj o regularnym ich myciu i dezynfekowaniu sprayem antybakteryjnym.

DOBRY ZWYCZAJ NIE POŻYCZAJ!


Pielęgnację traktuj jak korzystanie ze szczoteczki do zębów i po prostu nie pożyczaj swoich kosmetyków ani też nie używaj cudzych. W końcu przy każdym nakładaniu kremu, szamponu czy odżywki dotykasz ich dłońmi, przenosisz na twarz, włosy lub ciało. Dlatego warto dmuchać na zimne i chronić swoją prywatną kolekcję codziennych kosmetyków, trzymając ją w łazienkowej szufladzie, szafce albo w osobnym pudełku.

SPRAWDŹ TERMIN WAŻNOŚCI


Czy przestrzegasz daty ważności kosmetyku? To bardzo istotne, bo każdy produkt ma dokładnie określony czas korzystania od pierwszego otwarcia. Poszukaj więc symbolu trwałości produktu kosmetycznego (zwanego PAO) na swoim kosmetyku. Jest to symbol otwartego słoiczka – to na nim widnieje napis informujący o liczbie miesięcy, w czasie których dany produkt powinien zostać zużyty, na przykład 6M albo 24M

Wpis dzięki uprzejmości naszego partnera biznesowo Marki Yonelle. Zapraszamy na stonę www.yonelle.pl